• اپیدمیولوژي و فيزيوپاتولوژي سنگ کلیه
  • میزان شیوع سنگ در جامعه 10 الی 15 % و حدودا 50 نفر از هر 100000 در مقالات گزارش شده است . مدان 2 تا 3 برابر خانمها مبتلا به این بیماری میشوند. در نژاد سفید پوست نسبت به سیاه پوستان و اسیا بیشتر است . ز نظر جغرافیای بیشتر در مناطق حاره ای ، گرم ، خشک و بیابانی شایع است . تغییرات فصلی  به علت از دست دادن آب بدن ، افزایش دما ، کار کردن وقرار گرفتن در آفتاب بیماری سنگ را بیشتر میکنند.

   از نظر شغلی افرادی که در محیط های گرم کار میکنند همانند نانواها ، کارگران کارخانه ریخته گری و تولید شیشه در افراد صندلی نشین ، ریس وروسا ، پزشکان ، ثروتمندان خطر تشکیل سنگ بالای دارد

   شیوع سنگ قبل از 20 سال ناشایع و اوج شیوع آن در دهه چهارم وششم میباشد و در زنها به جز این اوج شیوع سنی، یک افزایش شیوع سنگ کلیه در دهه هفتم به علت عفونت وجود دارد.

   خطر سنگ در افراد چاق بیشتر از افراد وزن نرمال میباشد و این خطر در خانم های چاق بیشتر است. در افراد چاق اگزالات ، اسید اوریک ، سدیم  و فسفات بیشتر در ادرار دفع میشود .

   نوع آب در تشکیل سنگ تاثیر ندارد و تا بحال در مطالعات نوع آب مناطق مختلف که خطر سنگ بیشتر کند ، پیدا نشده است و نوع آب (سنگین و سبک ، چشمه ، چاه ، آبیاری شهری و تصفیه آب خانگی ) فرقی با هم ندارند و هرچه مقدارش بیشتر باشد ، از تشکیل اکثر سنگ ها پیشگیری ميكند. 

   فيزيوپاتولوژي تشكيل سنگ كليه:

   نحوه تشکیل سنگ پیچیده است و شروع تشكيل سنگ كليه در زمان فیلتراسیون گلومرولی در نفرون ها اتفاق میافتد. مواد تشكيل دهنده سنگ  همانند كلسيم ، فسفر ، اگزالات و اسيد اوريك مقدارش افزايش پيدا ميكنند و در ادرار بحد فوق اشباع ميرسند( supersaturated )  و حلاليت اين املاح بهم خورده و با كم بودن مهار كننده ها ( سيترات ، منيزيم  و ...) و يا افزايش تشديد كننده ها ( عفونت ، اسيدي بودن ، يونهاي غير محلول و ...) و داشتن استعداد تشكيل سنگ ، املاح تشکیل دهنده سنگ بهم چسبيده و كرستالهاي سنگ و از اين كريستالها ، ندول يا هسته سنگ و در نهايت از بزرگ شدن اين ندولها، سنگهاي يك ميليمتري و از بزرگ شدن و تجمع اين سنگ ريزه ها ، سنگهاي بزرگ تر تشكيل ميشود كه احتمال دارد كامل سيستم جمع كننده كليه پر كند ( شاخ گوزني ) ويا قسمتي از سيستم جمع كننده پر كند ( شاخ گوزني ناقص) . سرعت تشكيل سنگ با توجه به نوع سنگ فرق ميكند . در سنگهاي اسيد اوريكي ، استروايتي ( غفوني ) و سيستئني سرعت تشكيل سنگ سريع و احتمال دارد در عرض چند هفته سنگ داخل كليه را پر كند و در كلسيم اگزالات منوهيدرات چندين سال احتمال دارد ، طول بكشد.

    

   اپیدمیولوژی، فيزيوپاتولوژي، سنگ، کلیه

   نظرات شما در مورد این مطلب

   نام :
   وب سایت / پست الکترونیکی :
   نظرات :
   ارسال
 • ارتباط با ما
 • تهران-م ونک- خ ملاصدرا-رو به روی درمانگاه بیمارستان بقیه الله عج-ساختمان 195-واحد 16

  همراه و واتساپ : 09912010822

  تلفن مطب:  02188065162

 • خبرنامه سایت
 • با ما همراه باشید

  با عضویت در خبرنامه ما از جدید ترین تغییرات سایت آگاه شوید .

  آخرین تغییرات و اخبار سایت را مستقیما از اما دریافت نمایید!  عضویت
 • آمار بازدید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای شخص دکتر اسدی محفوظ است

طراحی | برنامه نویسی | پشتیبانی توسط شرکت پردازشگران یاشیل یاپراق

شرکت پردازشگران یاشیل یاپراق
واریکوسل