• genital warts زگیل دستگاه تناسلی
  • زگیل های تناسلی چیست؟

   HPV

   متداول ترین  عفونت مقاربتی  است. در کشورهای اروپایی و آمریکای بیش از 90% مردان و زنان که از نظر جنسی فعال هستند ، مبتلا به این بیماری هستند. تقریبا هر دو جنس در برابر عوارض  زگیل تناسلی آسیب پذیر هستند و اما زنان نسبت به عوارض آسیب پذیرتر هست . زگیل های تناسلی در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند بیش از 40 سوش دستگاه تناسلی را در گیر می کند.

    بیش از 18 گونه زگیل های تناسلی پر خطر بوده و تعداد زیادی هم گونه های کم خطر پاپیلومای انسانی (HPV) هستند.  با سویه های پرخطر که می تواند منجر به دیسپلازی و سرطان گردن رحم ، واژن ، حنجره ، آلت تناسلی مردان ، مقعد ، مثانه و حتی قرنیه چشم شود. اغلب موارد (بیش از 80 درصد )دبدون تظاهر پوستی بوده و باید در افراد پر خطر که بیش 2 الی 3 نفر پارتنر داشته اند در نظر گرفته شود . زگیل های تناسلی برجستگی های پوستی نرم و اکثرا متعدد هستند که در دستگاه تناسلی ظاهر می شوند. آنها اکثرا بدون علامت ولی می توانند باعث درد ، ناراحتی و خارش شوند.  از ذره بین های با بزرگ نمای بالا و اسید استیک 3 تا 5 درصد برای نمایان شدن ضایعات پوستی که در حد کراتنیزاسیون هست ، میتوان برای کمک به تشخیص اسفاده کرد ولی پاتوگونومیک این بیماری نیست .

   زگیل تناسلی در گلو

   علائم زگیل تناسلی چیست؟

   زگیل های تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی ، واژن و مقعد منتقل می شوند. ممکن است چند هفته یا ماه پس از عفونت شروع به ایجاد زگیل کند. زگیل های تناسلی همیشه برای چشم انسان قابل مشاهده نیستند. ممکن است بسیار کوچک باشند و رنگ پوست یا کمی تیره باشد. قسمت بالای رشد ممکن است شبیه به گل کلم باشد و ممکن است نسبت به لمس احساس صاف یا اندکی حرکت کند. آنها ممکن است به صورت خوشه ای از زگیل یا فقط یک زگیل ایجاد باشد

   زگیل تناسلی در مردان ممکن است در مناطق زیر ظاهر شود: آلت تناسلی مرد ، اسکروتوم ،کشاله ران ،ران ، داخل یا اطراف مقعد

   برای زنان ، این زگیل ها ممکن است ظاهر شود: داخل مهبل یا مقعد ، خارج از مهبل یا مقعد ،روی دهانه رحم

   زگیل های تناسلی همچنین ممکن است بر روی لب ، دهان ، زبان یا گلو شخصی که تماس جنسی دهانی با شخصی که HPV داشته باشد، ظاهر شود. حتی اگر شما نمی توانید زگیل تناسلی را ببینید ، آنها هنوز هم ممکن است علائمی مانند: ترشحات واژن ،خارش ، خون ریزی ، سوزش و در نهایت اگر زگیل های تناسلی گسترش یافته یا بزرگ شوند ، وضعیت می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

   چه عواملی باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود؟

   بیشتر موارد زگیل تناسلی در اثر HPV ایجاد می شود. 40 سویه HPV وجود دارد که به طور خاص بر دستگاه تناسلی تأثیر می گذارد.  ویروس HPV از طریق تماس پوستی به پوست در حین تماس جنسی و یا لمس عادی منتقل می شود. در حقیقت ، HPV آنقدر شایع است که مرکز کنترل پیشگیری از بیماری ها (CDC) می گوید که اکثر افراد با سابقه تماس جنسی متعدد و مولتی پارتنر در مدت زندگی مبتلا شده اند.  با این حال ، ویروس همیشه به عوارضی مانند زگیل تناسلی منجر نمی شود. در حقیقت ، در بیشتر موارد ، ویروس به خودی خود از بین می رود بدون اینکه باعث ایجاد مشکلات سلامتی شود.

    

   عوامل خطر زگیل تناسلی:

   هر فرد فعال جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV است. با این حال ، زگیل تناسلی برای افرادی که: زیر 30 سال سن دارند ،سیگاری ، ضعیف سیستم ایمنی و فرزندان مادرانی که در هنگام زایمان ویروس داشته اند

   فقط برای زنان:

   از آنجا که زگیل ممکن است در اعماق بدن یک زن اتفاق بیفتد ، ممکن است پزشک شما نیاز به معاینه لگن داشته باشد. آنها ممکن است یک محلول اسیدی ملایم را به کار ببرند ، که به بهتر دیده شدن زگیل کمک می کند. پزشک شما ممکن است یک آزمایش پاپ انجام دهد ، که سواب  برای گرفتن سلول از دهانه رحم شماست. سپس این سلولها می توانند از نظر وجود HPV آزمایش شوند.  برخی از انواع HPV ممکن است در یک آزمایش پاپ نتایج غیرطبیعی ایجاد کند ، که ممکن است نشان دهنده تغییرات پیش سرطانی باشد. اگر پزشک شما این ناهنجاری ها را تشخیص دهد ، ممکن است شما نیاز به غربالگری مکرر برای نظارت بر هرگونه تغییرجدید به یک روش تخصصی به نام کولپوسکوپی نیاز داشته باشید     نوع HPV های که منجر به سرطان دهانه رحم میشود را می تواند با آزمایش PCR  DNA ترشحات دهانه رحم مشخص کرد. آزمایش HPV برای آقایان هنوز در دسترس نیست.

   زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

   در حالی که برخی از زگیل های دستگاه تناسلی قابل مشاهده با گذشت زمان از بین می روند ، ولی خود HPV می تواند در سلول های پوست شما بماند. این بدان معناست که در طول زندگی ممکن است چندین شیوع داشته باشید. بنابراین مدیریت علائم بسیار مهم است زیرا می خواهید از انتقال ویروس به دیگران خودداری کنید. گفته می شود ، زگیل های تناسلی حتی در صورت عدم وجود زگیل قابل مشاهده یا علائم دیگر قابل انتقال به دیگران هستند. ممکن است بخواهید برای رفع علائم دردناک یا به حداقل رساندن ظاهر آنها ، زگیل تناسلی را درمان کنید. با این وجود ، شما نمی توانید زگیل های دستگاه تناسلی را با زخم کردن یا بریدن  درمان کنید. زخمی شدن یا تراشیدن این ناحیه انتشار ویروس را زیاد میکند .  پزشک ممکن است داروهای زگیل موضعی را تجویز کند که شامل موارد زیر باشد: Imiquimod (آلدارا) ، پودوفیلین و پودوفیلوکس (Condylox) ، تری کلرواستیک استیک یا TCA

   اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان از بین نروند ، ممکن است شما نیاز به جراحی جزئی برای از بین بردن آنها داشته باشید.

   پزشک شما همچنین می تواند از طریق این روشها زگیل را برطرف کند:

    سوزانندن زگیل با جریان الکتریکی یا کوتر ، جراحی کرایو یا انجماد زگیل  ،درمان با لیزر ، جراحی برداشتن و قطع زگیل تزریق داروی اینترفرون

   نحوه جلوگیری از زگیل تناسلی: 

   واکسنهای HPV به نام Gardasil و Gardasil 9 می توانند زن و مرد را از شایع ترین سویه های HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند ، محافظت کند و همچنین می تواند در برابر سویه های HPV که با سرطان دهانه رحم در ارتباط هستند ، محافظت کند. واکسنی به نام سروآرکس ( Cervarix ) نیز موجود است. این واکسن در برابر سرطان دهانه رحم محافظت می کند ، اما در برابر زگیل تناسلی محافظت ندارد . افراد 9 تا 18 سال در اکثر کشورهای اروپایی و امریکای واکسن استفاده میکنند  . این واکسن  سه دفع( صفر ، یک ماه ، سه ماه) تزریق می شود. قبل از اینکه فرد از نظر جنسی فعال شود ، باید هر دو نوع واکسن داده شود ، زیرا آنها قبل از قرار گرفتن در معرض HPV مؤثرتر هستند. بعد از مبتلا شدن این واکسن ها تقریبا اثر ندارد  . استفاده از کاندوم نمی تواند از خطر ابتلا به زگیل تناسلی محافظت کامل کند. 

    

   زگیل ، تناسلی، genital ،warts

   نظرات شما در مورد این مطلب

   نام :
   وب سایت / پست الکترونیکی :
   نظرات :
   ارسال
 • ارتباط با ما
 • تهران-م ونک- خ ملاصدرا-رو به روی درمانگاه بیمارستان بقیه الله عج-ساختمان 195-واحد 16

  همراه و واتساپ : 09912010822

  تلفن مطب:  02188065162

 • خبرنامه سایت
 • با ما همراه باشید

  با عضویت در خبرنامه ما از جدید ترین تغییرات سایت آگاه شوید .

  آخرین تغییرات و اخبار سایت را مستقیما از اما دریافت نمایید!  عضویت
 • آمار بازدید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای شخص دکتر اسدی محفوظ است

طراحی | برنامه نویسی | پشتیبانی توسط شرکت پردازشگران یاشیل یاپراق

شرکت پردازشگران یاشیل یاپراق
واریکوسل