• یورودینامیک urodynamic study
  •   

      urodynamicعملکرد مثانه و مجرای ادراری را ارزیابی می کند  این مطالعه در ارزیابی و  تشخیص بیماران مبتلا به علائم دستگاه ادراری تحتانی (LUTS) مفید است. قسمتهای مختلف ارودینامیک مانند سیستومتری ، uroflowmetry ، مطالعات جریان فشار(PFS) ، الکترومیوگرافی(EMG) و تست های ویدئویی- ادرودینامیک اطلاعات عینی در مورد نرمال و غیر غیر نرمال بودن سیستم ادراری تحتانی ارائه می دهد

    

   سرعت جریان ادرار(Uroflowmetry):

   برای ارزیابی اولیه میزان جریان در بعضی مواقع در مراقبت های اولیه لازم است و معمولاً با یک شرح حال کامل شک به کاهش سرعت جریان ادراری میکنیم. Uroflowmetry در ارزیابی عملکرد تخلیه مثانه در طیف گسترده ای از شرایط ارولوژی مفید است. Uroflowmetry یک آزمایش غیر تهاجمی است که میزان جریان ادرار در حین ادرار کردن را اندازه گیری می کند.این تست اغلب می تواند برای رد وجود انسداد خروجی مثانه یا ضعیف عضله دفع کننده ادراریا دتروسور مورد استفاده قرار گیرد . جهت اندازه گیری مقدار ادرار تخلیه شده در واحد زمان (میلی لیتر در ثانیه) با استفاده از یک جریان سنج بر حسب جرم انجام می شود. به بیماران آموزش داده می شود كه  نشسته یا ایستاده  بعد از پر شدن نرمال مثانه در ظرف مخصوص ادرار کند. مردان زیر 40 سال به طور کلی دارای حداکثر سرعت جریان ( Qmax) بیش از 25 میلی لیتر در ثانیه هستند. سرعت جریان با افزایش سن و مردان بالای 60 سال کاهش می یابد ، بدون انسداد ادرار ، معمولاً حداکثر سرعت جریان آنها بیش از 15 میلی لیتر در ثانیه است.

   سیستومتری چند کانالهMultichannel cystometry ) ):

   سیستومتری اطلاعات مربوط به عملکرد دستگاه ادراری تحتانی را در طی مراحل ذخیره سازی تخلیه چرخه مثانه فراهم می کند و اغلب کمک به تشخیص قطعی در افراد با علایم ادراری تحتانی ( LUTS ) می کند. اندازه گیری همزمان فشار داخل مثانه و سرعت جریان ، بهترین ارزیابی از نظر وجود یا عدم انسداد خروجی مثانه میباشد. سیستومتری می تواند به تصمیم گیری در مورد مدیریت و درمان بعدی بیمارهای انسداد خروجی مثانه مثل بزرگی پروستات، بیش فعالی مثانه  و اختلال عملکرد دستگاه ادراری تحتانی در اثر مشکلات عصبی کمک کند. سیستومتری چند کاناله همچنین ممکن است به توصیف گنجایش (capacity)  و گنجایش پذیری (compliance)  مثانه ، احساس (sensation ) مثانه کمک می کند.

    

   فشار نقطه ای نشت ادرار شکمی)  Abdominal Leak point pressure ):

   در حالی که مثانه در طی سیستومتری پر می شود ، ممکن است به طور ناگهانی منقبض شود و مقداری از ادرار را بدون هشدار از آن خارج شود. فشار سنج در نقطه ای كه نشت رخ داده است فشار را ثبت می كندهمچنین ممکن است از بیمار خواسته شود با سرفه ، تغییر وضعیت یا تلاش برای مانور والسالوا فشار شکم را به مثانه اعمال کند. این اقدامات به ارزیابی عضلات اسفنکتر در بی اختیاری ادراری زنان کمک می کند.

    

    

   urodynamic ,یورودینامیک ,UDS

   نظرات شما در مورد این مطلب

   نام :
   وب سایت / پست الکترونیکی :
   نظرات :
   ارسال
 • ارتباط با ما
 • تهران-م ونک- خ ملاصدرا-رو به روی درمانگاه بیمارستان بقیه الله عج-ساختمان 195-واحد 16

  همراه و واتساپ : 09912010822

  تلفن مطب:  02188065162

 • خبرنامه سایت
 • با ما همراه باشید

  با عضویت در خبرنامه ما از جدید ترین تغییرات سایت آگاه شوید .

  آخرین تغییرات و اخبار سایت را مستقیما از اما دریافت نمایید!  عضویت
 • آمار بازدید

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای شخص دکتر اسدی محفوظ است

طراحی | برنامه نویسی | پشتیبانی توسط شرکت پردازشگران یاشیل یاپراق

شرکت پردازشگران یاشیل یاپراق
واریکوسل